Мемлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мемлебен
Место во Кајзерпфалц
MemlebenCrypta.jpg
Мемлебен во рамките на Германија
Мемлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Кајзерпфалц
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 120 м
Население 716  (31 декември 2006)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06642
Повик. бр. 034672
Координати 51°17′N 11°34′E / 51.283° СГШ; 11.567° ИГД / 51.283; 11.567Координати: 51°17′N 11°34′E / 51.283° СГШ; 11.567° ИГД / 51.283; 11.567

Мемлебен (германски: Memleben) — село и поранешна општрина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Кајзерпфалц. Се наоѓа на реката Унштрут.

Во 10. век Пфалц или villa regia на Мемлебен, вид на сезонски кралски суд, бил еден од омилените места на германскиот крај Хајнрих и неговиот син Отон I Велики.

Во владеењето на Отон II, син на Отон I, бенедиктански манастир, Опатија Мемлебен, бил изграден тука во 973 во чест на споменот на неговиот татко. Станал еден од најважните манастир во германското кралство за кратко време.

Остатоците на црквата и манастирот сè уште може да се видат.

Денес, селото има околу 800 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]