Мелау

Координати: 51°44′N 12°21′E / 51.733° СГШ; 12.350° ИГД / 51.733; 12.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелау
Место во Грефенхајнихен
Мелау
Мелау
Мелау
Грб на Мелау
Мелау во рамките на Германија
Мелау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Грефенхајнихен
Основни податоци
Површина 25 км2
Надм. височина 83 м
Население 1.961  (31 декември 2009)
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06791
Повик. бр. 034953
Портал www.graefenhainichen.de
Координати 51°44′N 12°21′E / 51.733° СГШ; 12.350° ИГД / 51.733; 12.350

Мелау — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Грефенхајнихен. Бил дел од заедницата на општини Тор цур Дибенер Хајде.