Медисон (Висконсин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медисон
Madison
Панорама на центарот на Медисон
Панорама на центарот на Медисон
Официјално знаме на Медисон
Знаме
Местоположба
Местоположба на Медисон
Општи податоци
Име
- изворно
Медисон
  Madison
Основан 1848
Повикувачки број 608
Официјална страница http://www.cityofmadison.com
Управа
Земја САД
Сојузна држава Висконсин
Градоначалник Пол Соглин
Географија
Површина
- копно
- вода
219.4 км²
174.3 km2
41.4 km2
Население
Население 233,209 (2010)
Густина 1,169.8 ж/км²


Медисон (англиски: Madison) е главен и втор по големина град во американската сојузна држава Висконсин. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 233,209 што го прави втор по големина во Висконсин после Милвоки, и на 83 место според население во САД.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]