Маслинова Гора

Координати: 31°47′00″N 35°15′03″E / 31.78333° СГШ; 35.25083° ИГД / 31.78333; 35.25083
Од Википедија — слободната енциклопедија

31°47′00″N 35°15′03″E / 31.78333° СГШ; 35.25083° ИГД / 31.78333; 35.25083

Поглед кон Маслиновата гора

Маслинова Гора — брдо кое се наоѓа на 1 км источно во Ерусалим, Израел. Според Библијата, ова е местото каде Давид побегнал од Авесалом, место каде се наоѓа и гробот на Авесалом. На оваа планина се наоѓа Гетсиманската Градина, место каде Исус Христос ја поминал својата последна вечер, пред да биде издаден од Јуда Искариотски.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]