Гробот на Авесалом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 31°46′37.05″N 35°14′20.25″E / 31.7769583° N; 35.2389583° E / 31.7769583; 35.2389583

Гробот на Авесалом

Гробот на Авесалом (хебрејски:יד אבשלום) е гроб којшто се наоѓа во Еврејските гробишта Маслинова Гора, Ерусалим, Израел. Се смета дека овој гроб припаѓа на Авесалом, еден од синовите на цар Давид.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]