Марн ла Кокет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марн ла Кокет
ЗемјаФранција
ОкругБулоњ-Бијанкур
Општ. заедницанема (2005)

Марн ла Кокет (фр. Marnes-la-Coquette) — општина во западните предградија на Париз, Франција. Оддалечена е е 13,1 км од центарот на градот.

Марн ла Кокет бележи највисок приход по домаќинство во Франција, со просек од 81.746 годишно. [1] Архивирано на 19 мај 2008 г.

Личности[уреди | уреди извор]

Во Марн ла Кокет починале двајца великани на француската наука: