Марке (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марке
Градски дел во Рагун-Јесниц
Пожарна станица во Марке
Пожарна станица во Марке
Грб на Марке
Марке (Германија) is located in Германија
Марке (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Рагун-Јесниц
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 82 м
Население 396  (31 декември 2006)
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06779
Повик. бр. 034906
Координати 51°44′N 12°15′E / 51.733° СГШ; 12.250° ИГД / 51.733; 12.250Координати: 51°44′N 12°15′E / 51.733° СГШ; 12.250° ИГД / 51.733; 12.250

Марке (германски: Marke) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Рагун-Јесниц.