Марија Шнајдер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Шнајдер

Марија Шнајдер (француски: Maria Schneider; Париз, 27 март 1952 - Париз, 3 февруари 2011) била француска филмска глумица. Таа пораснала со мајка со ромско потекло и на 16-годишна возраст дознала дека е нелегитимната ќерка на францускиот глумец Даниел Веант.

Бујна облаци, но момчешко држење, несвесно за нејзината женственост, специјализира во улоги на нимфа . Најпозната е по улогата во контроверзниот филм Последен танц во Париз во режија на Бернард Бертолучи, каде игра млада жена, која преку бурна афера со средовечен маж ( Марлон Брандо ), добива доверба со тоа што станува свесна за нејзината женственост. Таа во тоа време привлече големо внимание на јавноста во слободни љубовни сцени, но исто така се стекна со ореол од секс-симболи, што ја избегна во понатамошната кариера. Иако има направено над 50 филмови, таа привлече поголемо внимание од публиката и критичарите само преку улогата на мистериозната странец во филмот Професија: Известувачот на режисерот Микеланџело Антониони од 1975 година . година.

Таа ја игра главната женска улога во филмот „ Сезона на мирот во Париз“, во режија на Предраг Голубовиќ, каде нејзини партнери биле Драган Николиќ и Мики Манојловиќ . Последниот филм го направила во 2008 година во реализацијата на Клиентот од режисерот Јозиана Баласко .

Познати филмови[уреди | уреди извор]

  • Старата девојка (1972 година). )
  • Последното танго во Париз (1972 година) )
  • Професија: репортер (1979 година). )
  • Мировна сезона во Париз (1981 година). )
  • Џејн Ејр (1996 г. )

Надворешни врски[уреди | уреди извор]