Марија Гаетана Ањези

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Гаетана Ањези
Роден(а)16 мај 1718
Милано
Починал(а)9 јануари 1799
Националноститалијански
Полињаматематика
УстановиБолоњски унверзитет
Белешки
Најстара од 23 деца

Марија Гаетана Ањези (италијански: Maria Gaetana Agnesi; Милано[1], 16 мај 1718[1]Милано, 9 јануари 1799[1]) — италијански математичар, јазичар и филозоф, а позната е и по својата добротворна работа. Ја напишала првата книга која содржела и интегрални и диференцијални сметки. Била почесен член на Болоњскиот универзитет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Maria Gaetana Agnesi“. Agnesscott.edu. Посетено на 2014-05-16.