Марија Гаетана Ањези

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марија Гаетана Ањези
Maria Gaetana Agnesi.jpg
Роден 16 мај 1718
Милано
Починал 9 јануари 1799
Националност италијански
Полиња математика
Установи Болоњски унверзитет
Белешки
Најстара од 23 деца

Марија Гаетана Ањези (италијански: Maria Gaetana Agnesi; Милано[1], 16 мај 1718[1]Милано, 9 јануари 1799[1]) — италијански математичар, лингвист и филозоф, а позната е и по својата добротворна работа. Ја напишала првата книга која содржела и интегрални и диференцијални сметки. Била почесен член на Болоњскиот универзитет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Maria Gaetana Agnesi“. Agnesscott.edu. http://www.agnesscott.edu/Lriddle/WOMEN/agnesi.htm. посет. 16 мај 2014 г.