Марија Бочкарева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Бочкарева
Роден(а)1889
Новгород, Руска Империја
Починал(а)1920
Краснојарск, РСФСР

Марија Леонтиевна Бочкарева (руски: Мари́я Лео́нтьевна Бочкарёва; моминско Фролкова, со прекар Јашка; 1889-1920) била руска жена која се борела во Првата светска војна и го формирала Женскиот баталјон на Смртта.

На почетокот на Првата светска војна во 1914 година, Бочкарева го напушти Бук и се врати во Томск. Во ноември, таа успеа да се приклучи на 25-тиот Томски резервен баталјон на Кралската руска армија преку обезбедена лична дозвола од Цар Николај II. Мажите од полкот ја третирале со потсмев и ја сексуално малтретирале, сè додека таа не се докажа во битка.[1] Во следните години, Бочкарева двапати била ранета и наградена трипати за храброст.[2]

Жените од единицата биле добри во борба, но огромното мнозинство на машките војници имале малку склоност да продолжат да се борат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Laurie S. Stoff (2006). They Fought for the Motherland: Russia's Women's Soldiers in World War I and the Revolution. University Press of Kansas. стр. 71–2. ISBN 0700614850.
  2. Adam Hochschild (2012). To End All Wars: A Story of Loyalty and Rebellion, 1914-1918. Mariner Books. стр. 282. ISBN 0547750315.