Прејди на содржината

Маришка Вереш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маришка Вереш
Вереш во 2006 година
Животописни податоци
Родено имеМарија Елизабет Ендер
Роден(а)1 октомври 1947(1947-10-01)
Хаг, Холандија
Починал(а)2 декември 2006(2006-12-02) (возр. 59)
Хаг, Холандија
Жанровипсиходеличен рок, поп, џез
Занимањамузичарка
Инструментипејачка, клавијатуристка
Период на активност1963–2006

Марија Елизабет Ендер, попозната како Маришка Вереш (1 октомври 19472 декември 2006) — холандска пејачка и главен вокал на рок-групата Shocking Blue. Таа била опишувана дека наликувала на Шер во млади години и била позната по својот страстен глас, ексцентрична изведба и впечатлив изглед со накајалисани очи, високи образи и долга црна коса којашто всушност била перика.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Perrone, Pierre (2006-12-05). „Mariska Veres“. The Independent. Посетено на 16 октомври 2015.
  2. „Mariska Veres Biography“. IMDb. Посетено на 16 октомври 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]