Маргарет I од Данска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Маргарет I (дански: Margrete Valdemarsdatter), (15 март 1353, Фленсбург - 28 октомври 1412, Фленсбург) — кралица која ја основала Калмарската Унија во која биле обединети кралствата на Данска, Норвешка и Шведска, опфаќајќи ја Скандинавија повеќе од еден век.[1][2] Маргарет била позната како мудар, енергичен и способен водач, кој управувал со „далековидост и претпазливост“, [3] со што го добила прекарот „Семирамида на Северот“.[4] Подбивно била нарекувана „Крал Брихелс“, еден од неколкуте погрдни прекари измислени од нејзиниот соперник Алберт од Мекленбург [5][6] но исто така била позната меѓу нејзините поданици како „Лејди кралот“, овој прекар станал широко користен во препознавање на нејзините можности.[7] [8] [3] [9] Кнут Герсет ја нарекува „прва голема владејачка кралица во европската историја“.[10]

Алегорија за основањето на Калмарската Унија: кралицата Маргарет го крунисала Ерик од Померанија за крал на Норвешка, како што е прикажано на витраж во палатата Пена, Португалија
Печат на Маргарет, познато дека се употребувал во периодот 1381–1409

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jacobsen.
  2. Earenfight, Theresa (2013). Queenship in Medieval Europe. Palgrave Macmillan. стр. 238. ISBN 9781137303929.[мртва врска]
  3. 3,0 3,1 Derry 2000.
  4. Magill 2012.
  5. Margareta Skantze in Drottning Margaretas historia ISBN 978-91-978681-1-2 p.202
  6. Goodrich, Samuel Griswold (1852). The Second Book of History: Including the Modern History of Europe, Africa, and Asia ... : Designed as a Sequel to the First Book of History. Jenks, Hickling & Swan. стр. 154.
  7. Williamson, David (1988). Debrett's Kings and Queens of Europe. Salem House. стр. 106. ISBN 9780881623642.
  8. White 2010.
  9. Hooper Gottlieb, Agnes (1998). 1,000 years, 1,000 people: ranking the men and women who shaped the millennium. Kodansha International. стр. 221. ISBN 9781568362533.
  10. Gjerset, Knut (1915). History of the Norwegian People. Two Volumes. Vol.II. The MacMillan Company. стр. 35.