Манхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манхаузен
Место во Калферде
Грб на Манхаузен
Манхаузен is located in Германија
Манхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Калферде
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 67 м
Население 285  (31 декември 2006)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359
Повик. бр. 039059
Местоположба на место Манхаузен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°25′0″N 11°13′26″E / 52.41667° СГШ; 11.22389° ИГД / 52.41667; 11.22389Координати: 52°25′0″N 11°13′26″E / 52.41667° СГШ; 11.22389° ИГД / 52.41667; 11.22389

Манхаузен е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Калферде.