Манастир Придворица

Од Википедија — слободната енциклопедија

Манастирот Придворица е манастир на Српската православна црква, изграден во 12 век, во исто време со блиската Студеница. Има статус на споменик на културата од големо значење. Се наоѓа во село Придворица, Ивањица.

Според архитектонските одлики е типичен пример на средновековната Рашка школа. Црквата Преображение е еднокорабна, еднокупола градба со полукружна апсида на исток. Надворешната фасада е украсена со фриз од слепи аркади.

Изграден бил од слуга кој работел на дворот на Немањиќи околу 1195 година. Оттука и името Придворица. Сведоштво за тоа се мали, но вредни остатоци од фрески во горниот тек на храмот. Во почетокот ова бил женски манастир, што е потврдено со повелбата на Немања кон манастирот Студеница. Монахињите се занимавале со ткаење и ги пренесувале вештините на месното население, за што сведочи и целосно автентичен стил на ткаење во овој регион; тогаш со векови била локална црква, а од 2007 година повторно била прогласена за манастир, но за машки. Игумен на манастирот, а во манастирот живеат двајца искушеници. Придворица е на 28-ми километар од патот Ивањица-Студеница.[1]

Самата зграда двапати била обновена, што на многу начини ја променило нејзината надворешност: првпат по 1557 година, а втор пат во средината на деветнаесеттиот век. При второто обновување, на портите бил насликан иконостас, потпишан од Сретен Протиќ Молеровиќ 1835 година. Манастирската црква Придворица е посветена на Преображение. Манастирот е еден од ретките во Србија кои имаат свој грб.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Туристичка организација оптшине Ивањица“. Посетено на May 9, 2014.
  2. „Сајт Општине Ивањица“. Посетено на May 9, 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

43°28′33″N 20°22′46″E / 43.47583° СГШ; 20.37944° ИГД / 43.47583; 20.37944