Мала Река (Голешничка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Река
Мала Река во горниот дел каде поминува планинарска патека до врвот Лисец
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоГолешница
Устие 
 • место
Кадина Река, с. Алдинци
Особености на сливот

Мала Река — река на планината Голешница, притока на Кадина Река, во која се влева источно од селото Алдинци.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 46. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]