Максим Рилски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Максим Рилски

Максим Тадејович Рилски (украински: Максим Тадейович Рильський; 19 март [ст. ст. 7 март] 1895 во Киев – 24 јули 1964) бил украински поет.

Тој започнал да пишува како претставник на „чистата уметничка“ доктрина, за време на сталинистичките години кога се усвоила официјалната доктрина за „социјалистички реализам“. Во 1937 година тој бил инволвиран во препишувањето на либретото на операта „Тарас Булба“ на Микола Лусенко. Подоцна, Рилски се вратил кон нео-класичните форми. Рилски се придружил на Комунистичката партија во 1943 година и бил член на Врховниот совет на СССР во 1946 година. Тој се стекнал со престижната Ленинова награда во 1960 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]