Луѓе, птици и сеништа: Збирка раскази

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Луѓе, птици и сеништа: Збирка раскази — збирка куси раскази од македонската писателка Жанета Станоевска, објавена во 2011 година, во издание на издавачката куќа „Темплум“.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Податотека:Луѓе птици и сеништа.jpg
Корицата на „Луѓе, птици и сеништа“, Темплум, Скопје, 2011.

Збирката е објавена како десетта книга во едицијата „Катапулт“. Таа е отпечатена во мал формат (18 сантиметри), во мек повез и има 103 страници. Книгата е каталогизирана во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Скопје и ја носи меѓународната ознака ISBN 978-608-4658-05-4. Графичкото уредување и дизајн е дело на фирмата „Кома“. На кориците се наоѓаат слики на Дани Санчис, а на задната корица се дадени основни биографски податоци за авторот.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Книгата „Луѓе, птици и сеништа: Збирка раскази“ содржи 18 раскази:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Жанета Станоевска, Луѓе, птици и сеништа: Збирка раскази, Темплум, Скопје, 2011.
  2. Жанета Станоевска, Луѓе, птици и сеништа: Збирка раскази, Темплум, Скопје, 2011.