Лукајски Архипелаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукајски Архпелаг
архипелаг
Location within the West Indies
Location within the West Indies
РегионЗападни Инди
Земји/територии
Површина
 • Вкупна14,308 км2 (5,524 ми2)
Население (2016)
 • Вкупно443,000
 • Густина24,6/км2 (640/ми2)
Часовен појасEST (UTC−5)
 • Лете (ЛСВ)EDT (UTC−4)

Лукајски Архипелаг или Бахамски Архипелагостровска група која ги опфаќа Бахамите и британската прекуморската територија Туркс и Кајкос. Сместен е во регионот Западни Инди на Атлантскиот Океан, северно од Куба и другите Антили, а источно од полуостровот Флорида.

Архипелагот е наречен по домородниот народ Лукајци кој изворно го населувал архипелагот. Иако политички се состои од две групи острови, Лукајскиот Архгипелаг претставува природна целина геолошка, еколошка и културна смисла.[1] Важи за дел од Карибите иако физички не излегува Карипското Море.

Предложена федерација[уреди | уреди извор]

Во 2010 г. водачите на Бахамите и Туркс и Кајкос изразиле интерес за можноста да создадат федерација.[2]

Земји и територии[уреди | уреди извор]

На југоисток архипелагот продолжува под вода во облик на потопените плитаци Марамче, Сребрен и Божиќен (Мушоар, Плата и Навидад), а истото важи и за островите Туркс и Кајкос над вода.[3] Во управна смисла, плитакот Марамче е дел од Туркс и Кајкос, а Сребрениот и Божиќниот Плитак се во состав на Доминиканската Република.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Keegan:20, 183
  2. Tyson, Vivian. Bahamas wants federation talks with TCI Архивирано на 4 октомври 2011 г.. Turks and Caicos Sun, 2010.
  3. Carew, James; Mylroie, John (1997). Vacher, H.L.; Quinn, T. (уред.). Geology of Bahamas, in Geology and Hydrology of Carbonate Islands, Developments in Sedimentology 54. Amsterdam: Elsevier Science B.V. стр. 91–139. ISBN 9780444516442.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Keegan, William F. (1992) The People Who Discovered Columbus: The Prehistory of the Bahamas. University Press of Florida ISBN 0-8130-1137-X

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Granberry, Julian (октомври 1991). „Lucayan Toponyms“. Journal of the Bahamas Historical Society. 13. Архивирано од изворникот на 2013-12-12. Посетено на 8 December 2013.


Координати: 23°44′ N; 75°22′ W / 23.74° СГШ; 75.37° ЗГД / 23.74; -75.37