Лудиот Макс 3 (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лудиот Макс 3 (англиски: Mad Max 3) — филм, во режија на Џорџ Милер и Џорџ Оџилви. Главните улоги ги толкуваат: Мел Гибсон, Брус Спенс и Тина Тарнер. Филмот претставува трето продолжение на серијалот за Лудиот Макс.

Мел Гибсон 1985

Содржина[уреди | уреди извор]

Лудиот Макс скита низ опустошените делови на Австралија, барајќи го својот украден автомобил. За да ги обезбеди најосновните работи, Макс завршува во Бартетаун, еден постапокалиптичен град, во кој се водат борби за превласт. Така, Макс мора да се бори за својот живот при што во една од многубројните борби, тој е тешко ранет.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 839, 25.7.2014, стр. 25.