Прејди на содржината

Личотерска Река

Координати: 40°23′32″N 21°01′59″E / 40.3922° СГШ; 21.0330° ИГД / 40.3922; 21.0330
Од Википедија — слободната енциклопедија
Личотерска Река
Γάργαρο Ρέμα
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајНестрамско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоГоруша
 • координати40°20′39″N 21°01′23″E / 40.3442° СГШ; 21.0231° ИГД / 40.3442; 21.0231
Устие 
 • место
Бистрица
 • координати
40°23′32″N 21°01′59″E / 40.3922° СГШ; 21.0330° ИГД / 40.3922; 21.0330
Особености на сливот

Личотерска Река (грчки: Γάργαρο Ρέμα, Гаргаро Рема; до 1969 г. Λιτσιτέρι[1]) — река во Нестрамско, Егејска Македонија, десна притока на реката Бистрица.[2]

Реката извира во планината Горуша, источно под врвот Балиос и западно од селото Ново Котелци. Тече во северна насока и минува крај напуштеното село Личотер, по кое е наречена. Излегува од планината се влева во Бистрица (тука наречена Белица).[2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 266. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 79): 712. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  2. 2,0 2,1 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“