Лилијана Танги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лилијана Танги
Liliane Tanguy
Liliane Tanguy.jpg
Во Националното собрание, јуни 2017 година.
Пратеничка во Националното собрание од Финистер
На должноста
Стапил
21 јуни 2017
Лични податоци
Роден(а) 12 март 1967 (1967-03-12) (54 г.)
Панчево, Југославија
Националност Французинка
Живеалиште Комбрит
Установа Политички науки Париз
Универзитет Пари-Дофин
Универзитет Париз 1 Пантеон-Сорбона
Професија функционер од категорија A

Лилијана Танги – француска политичарка родена на 12 март 1967 година. Член е на движењето „Напред!“ (La République en marche !) и пратеничка во Националното собрание од Финистер од 21 јуни 2017 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Танги е родена во Панчево (Југославија) на 12 март 1967 година од татко Македонец и мајка Хрватка кои емигрирале во Франција.

Дипломирала Политички науки во Париз во 1990 година, магистрирала економија на универзитетот Париз 1 Пантеон-Сорбона и завршила специјалистички студии за меѓународни односи на универзитетот Пари-Дофин. Деветнаесет години работела во телекомуникациската компанија „Франс телеком“ која подоцна станала „Оранж“ (од април 1992 до декември 2010 година), потоа седум години во болничка администрација во Лорјан, а потоа во Кемпер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Mme Liliana Tanguy