Лешочка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лешочка река)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лешочка Река
Земја Македонија Македонија
Слив
Главен извор 2.280 m
Устие Вардар
395 m
Гол. на сливот 30 km²
Физички особености
Должина 15 km

Лешочка Река извира под врвот Плоча и поминува низ Лешок, Слатина и се влева во реката Вардар кај Копанце. Лешочката Река од изворите на Плоча и Генов камен до Лешочкото кале поминува низ бујна вегетација. Таа е типично планинска река со многу мали убави водопади и мали вирови во кои има речни пастрмки.