Лев Албурт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лев Албурт
Лев Албурт, Малта 1980
ИмеЛев Осипович Албурт
(Лев Альбурт)
ЗемјаСАД (после 1979)
Советски Сојуз (пред 1979)
Роден(а)21 август 1945 (1945-08-21) (78 г.)
Оренбург, РСФСР, Советски Сојуз
ТитулаВелемајстор (1977)

Лев Осипович Албурт (21 август 1945, Оренбург) — советски и американски шахист, меѓународен велемајстор (1977). Трикратен шампион на Украина и САД. Завршил физички факултет на Универзитетот во Одеса.

Во 1976 година станал меѓународен мајстор, во 1977 година велемајстор. Во 1979 година, како дел од советскиот тим на меѓународен турнир во Германија, тој одлучил да не се врати во СССР и побарал политички азил, а потоа се преселил во САД. Шампион на САД во шах 1984-85 и 1990 година.

Автор е на многу шаховски книги. Од 1991 година, тој престанал да учествува активно на турнири и започнал да тренира. Албурт - почесен тренер на ФИДЕ (2004).

Спортски достигнувања[уреди | уреди извор]

Година Име на конкуренција + - = = Резултат Место
1967 година Харков, 35-то првенство на СССР 6 3 четири 8 од 13 18-26
1972 година Баку, 40-то првенство на СССР 3 десет 8 7 од 21 22
1974 година Ленинград, 42. првенство на СССР 3 прво единаесет 8½ од 15 5-7
1975 година Ереван, 43-то првенство на СССР 1 четири десет 6 од 15 12
1977 година Ленинград, 45-то првенство на СССР 0 пет десет 5 од 15 16
1984 година Првенство на САД на прво
1985 година Првенство на САД на прво
Такско, меѓузонски турнир 3 четири 8 7 од 15 8
1987 година Суботица, меѓузонски турнир 2 6 7 5½ од 15 тринаесетто
1990 година Првенство на САД нокаут турнир прво

Надворешни врски[уреди | уреди извор]