Ласло Фабијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ласло Фабиjан
Fábián László
Fábián László öttusázó.jpg
Лични податоци
Националностунгарска
Роден(а)18 февруари 1963 (1963-02-18) (56 г.)
Будимпешта, Унгарија
Спорт
СпортМечување

Ласло Фабијан (роден на 18 февруари 1963, роден во Будимпешта) – унгарски натпреварувач во современ петобој и олимписки шампион. Бил дел од унгарскиот тим кој освоил златен медал на Летните олимписки игри 1988 во Сеул.[1] Тој, исто така, бил дел од тимот во дисциплината меч на игрите во 1988 година. [2]

Награди[уреди | уреди извор]

Фабијан бил избран за унгарски спортист на годината во 1989 година. Олимпискиот тим во современ петобој кој го освоил златното одличен, а чиј член бил Фабијан, бил избран за унгарски тим на годината во 1988 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "1988 Summer Olympics – Seoul, South Korea – Modern Pentathlon" Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно. databaseOlympics.com (Retrieved on April 16, 2008)
  2. „László Fábián Olympic Results“. sports-reference.com. конс. 2011-07-20. 
Награди
Претходник  
Тамаш Дарниј
Унгарски спортист на годината
1989 година
Наследник  
Тамаш Дарниј