Тамаш Дарниј

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тамаш Дарниј (роден на 3 јуни 1967 година во Будимпешта) е унгарски пензиониран пливач. Многумина сметаат дека е еден од најдобрите пливачи во историјата.[1] Тој освоил четири златни медали на две Олимписки игри (1988 и 1992) и бил непобеден во поединечните дисциплин од мешано од 1985 до неговото пензионирање во 1993 година. Тој е првиот пливач што некогаш пливал 200 метри мешано (долга патека) за помалку од 2 минути.

Кариера[уреди | уреди извор]

Најверојатно еден од најголемите пливачи во мешано на сите времиња, Тамаш Дарниј доминирал во својата специјалност помеѓу 1985 и 1993 година. Тој ја освои двојната медаља од 200/400 м на Олимпијадата 1988 и 1992 година, на Светското првенство 1986 и 1991 година и на Европското првенство 1985, 1987 и 1989 година. Тој, исто така, освои европска титула во 200 метри делфин и светска бронза на истиот настан.

Тинејџерскииот талент, Дарниј требало да се натпреварува на Олимписките игри во 1984 година, но бојкотот на Источна Европа и личната несреќа го спречија ова. Тој бил погоден од снежна топка во левото око, што го остави слеп на едното око. Откако се опоравил, тој започнал непобедлива низа во мешано што траеа од 1985 до 1993 година. За време на тој период, тој го подобри светскиот рекорд во двате мешани дисциплини трипати. По неговата конечна европска титула во 1993 година (400 мешано), тој се пензионирал и водел со спортско училиште во Будимпешта.

Тој беше прогласен за Машки светски пливач на годината во 1987 и 1991 година од страна на магазинот Светот на пливањето.[2] Тој беше избран за унгарски спортист на годината во 1986, 1987, 1988, 1990 и 1992 година за неговите достигнувања.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tamás Darnyi. sport-reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2010-01-25.
  2. Swimming World's - WORLD SWIMMERS OF THE YEAR. Swimming World Magazine. Посетено на 2010-01-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]