Ламшпринге (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ламшпринге (германски: Lamspringe) — поранешна општинска заедница во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во општината Ламшпринге. На 1 ноември 2016 година била распуштена.

Општинската заедница Ламшпринге се состоела од следниве општини:

  1. Харбарнзен
  2. Ламшпринге
  3. Нојхоф
  4. Зелем
  5. ВолтерсхаузенКоординати: 51°58′01″ N; 10°01′01″ E / 51.967° СГШ; 10.017° ИГД / 51.967; 10.017