Волтерсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волтерсхаузен
Место во Ламшпринге
Црква во Грасте, област Волтерсхаузен
Црква во Грасте, област Волтерсхаузен
Грб на Волтерсхаузен
Волтерсхаузен is located in Германија
Волтерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Ламшпринге
Основни податоци
Површина 16,38 км2
Надм. височина 192 м
Население 817  (31 декември 2015)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31099
Повик. бр. 05183
Координати 51°59′0″N 9°57′0″E / 51.98333° СГШ; 9.95000° ИГД / 51.98333; 9.95000Координати: 51°59′0″N 9°57′0″E / 51.98333° СГШ; 9.95000° ИГД / 51.98333; 9.95000

Волтерсхаузен (германски: Woltershausen) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Ламшпринге.