Зелем (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелем
Место во Ламшпринге
Црква во Зелем
Црква во Зелем
Црква во Зелем
Грб на Зелем
Зелем (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Зелем (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Ламшпринге
Основни податоци
Површина 12,77 км2
Надм. височина 140 м
Население 842  (31 декември 2015)
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31196
Повик. бр. 05060
Координати 52°00′49″N 9°58′34″E / 52.01361° СГШ; 9.97611° ИГД / 52.01361; 9.97611Координати: 52°00′49″N 9°58′34″E / 52.01361° СГШ; 9.97611° ИГД / 52.01361; 9.97611

Зелем (германски: Sehlem — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Ламшпринге.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]