Харбарнзен

Координати: 51°59′0″N 9°58′0″E / 51.98333° СГШ; 9.96667° ИГД / 51.98333; 9.96667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Харбарнзен
Место во Ламшпринге
Грб на Харбарнзен
Харбарнзен во рамките на Германија
Харбарнзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Ламшпринге
Основни податоци
Површина 15,03 км2
Надм. височина 189 м
Население 555  (31 декември 2015)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31097
Повик. бр. 05060
Координати 51°59′0″N 9°58′0″E / 51.98333° СГШ; 9.96667° ИГД / 51.98333; 9.96667

Харбарнзен (германски: Harbarnsen) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Ламшпринге.

Географија[уреди | уреди извор]

Харбарнзен е сместен во земјоделската областа помеѓу Природниот парк Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн и Харц, околу 9 километри југозападно од Бад Залцдетфурт. Околни ридски масиви се Заквалд, Харплаге и Хебер, кои се дел од Долносаксонските ридови.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Харбарнзен била поделена на две места, Харбарнзен и Ирмензојл.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]