Нојхоф (Хилдесхајм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојхоф
Место во Ламшпринге
Грб на Нојхоф
Нојхоф (Хилдесхајм) во рамките на Германија
Нојхоф (Хилдесхајм)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Ламшпринге
Основни податоци
Површина 10,3 км2
Надм. височина 216 м
Население 437  (31 декември 2015)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31195
Повик. бр. 05183
Координати 51°59′0″N 10°03′0″E / 51.98333° СГШ; 10.05000° ИГД / 51.98333; 10.05000Координати: 51°59′0″N 10°03′0″E / 51.98333° СГШ; 10.05000° ИГД / 51.98333; 10.05000

Нојхоф (германски: Neuhof) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Ламшпринге.