Лавиринт: Бегство низ пустошот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Лавиринт: Бегство низ пустошот“
Македонскиот плакат
РежисерВес Бол
Продуцент
Главни улоги
МузикаЏон Пeјзано[2]
МонтажаДан Цимерман
Студио
Дистрибутер20th Century Fox
Премиера18 септември 2015 г. (САД)
10 септември 2015 г. (Македонија)
Времетраење131 минута[3]
Земја САД
Јазик
Буџет61 милиони долари[4]
Бруто заработка312,3 милиони долари[5]
ПретходенЛавиринт: Невозможно бегство
СледенЛавиринт: Лек за смртта

Лавиринт: Бегство низ пустошот (англиски: Maze Runner: The Scorch Trials, буквално: Тркачот во лавиринтот: Огнени судења) — американски дистописки научнофантастичен филм од 2015 г. во режија на Вес Бол. Тој е продолжение на филмот „Лавиринт: Невозможно бегство“ од 2014 г.[6][7] Сценариото е засновано на втората книга од Џејмс Дашнер. Филмот бил објавен во американска распределба на 18 септември 2015 г., во македонска распределба на 10 септември 2015 г.[8] Следниот филм од серијата Лавиринт е „Лавиринт: Лек за смртта“ од 2018 г.

Содржина[уреди | уреди извор]

Приказната започнува со мајка, која го остава својот син Томас под грижата на организацијата W.C.K.D. (букв. П.О.Р.О.К.), предводена од научникот Ава Пејџ, која го подложува Томас и другите деца на опити во лавиринтот познат како Глејд. Години подоцна, откако биле спасени од Лавиринтот, Томас и другите преживеаници се наоѓаат во градба што ја води г. Џенсон. Сомнителен во намерите на Џенсон, Томас открива дека водачката на W.C.K.D., Ава Пејџ, е сè уште жива и дека Џенсон работи за W.C.K.D. Тие бегаат од градбата и се впуштаат во пустиот надворешен свет, наидувајќи на заразените Кренкс (зомбија) и здружувајќи ги силите со новите сојузници.

Додека патуваат низ пустошот, соочувајќи се со опасни предизвици и средби со заразените, групата бара засолниште во напуштено место каде ги запознава Бренда и Хорхе. Заедно, тие тргнуваат во мисија да ја пронајдат групата на отпорот позната како Десна рака. Меѓутоа, W.C.K.D. ги следи, што доведува до спротивставување и предавства меѓу преживеаниците. Откриена е мината вмешаност на Томас со W.C.K.D., како и неговото разочарување од нивните постапки, предизвикувајќи очајна борба за опстанок против силите на организацијата.

На крајот, преживеаниците стигнуваат до логорот на Десната рака, каде што се среќаваат со Мери Купер, поранешен научник од W.C.K.D., која ја открива улогата на Томас како нивен поткажувач. Тереза, сè уште верна на W.C.K.D., ја издава групата, што води до разорно спротивставување со војниците на W.C.K.D. Додека напнатоста расте и сојузите се испитуваат, Томас наумува смел потег да се соочи со Ава Пејџ и да ги спаси своите пријатели од управувањето на W.C.K.D.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Дилан О`Брајен Томас
Каја Скоделарио Тереза
Ки Хонг Ли Минхо
Томас Броди-Сангстер Њут
Роза Салазар Бренда
Џанкарло Еспозито Хорхе
Лили Тејлор Мери Купер
Бари Пепер Винс
Патриша Кларксон Ава Пејџ
Џејкоб Латимор Џеф
Александер Флорес Винстон
Декстер Дарден Фрајпен
Ејдан Гилен Џенсон

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Barker, Andrew (September 7, 2015). „Film Review: 'Maze Runner: The Scorch Trials'. Variety. Посетено на November 11, 2016.
  2. „John Paesano to Return for 'The Maze Runner: Scorch Trials'. filmmusicreporter.com. November 19, 2014. Посетено на November 25, 2014.
  3. MAZE RUNNER: THE SCORCH TRIALS (12A)“. British Board of Film Classification. September 4, 2015. Посетено на September 4, 2015.
  4. McClintock, Pamela (September 16, 2015). „Box-Office Preview: 'Maze Runner: Scorch Trials' Hopes to Sprint Past 'Black Mass'. The Hollywood Reporter. Посетено на September 16, 2015.
  5. „Maze Runner: The Scorch Trials (2015)“. Box Office Mojo. Amazon.com. Посетено на January 10, 2016.
  6. Fleming, Mike Jr. (October 13, 2013). „Bullish On 'The Maze Runner', Fox Moves Ahead With 'The Scorch Trials'. Deadline Hollywood. Посетено на September 1, 2014.
  7. Sims, Andrew (October 13, 2013). „Fox moving forward on 'The Maze Runner' sequel 'The Scorch Trials'. hypable.com. Архивирано од изворникот на July 18, 2014. Посетено на September 1, 2014.
  8. „Лавиринт: Бегство низ пустошот | Cineplexx MK“. www.cineplexx.mk. Посетено на 2024-02-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: