Лавиринт: Невозможно бегство (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Лавиринт: Невозможно бегство“
Плакатот на македонски
РежисерВес Бол
Продуцент
  • Елен Голдсмит Вејн
Главни улоги
МузикаЏон Пeјзано
Студио
Дистрибутер20th Century Fox
Премиера19 септември 2014 г. (САД)
18 септември 2014 г. (Македонија)
Времетраење113 минути
Земја САД
Јазик
Буџет34 милиони долари[1][2]
Бруто заработка348,3 милиони долари
СледенЛавиринт: Бегство низ пустошот

Лавиринт: Невозможно бегство (англиски: The Maze Runner, буквално: Тркачот во лавиринтот) — младешки дистописки научнофантастичен филм заснован на истоимената книга на Џејмс Дашнер. Главните улоги ги толкуваат Дилан О'Брајен, Томас Броди-Сангстер и Каја Скоделарио. Концепцискиот дизајн на филмот го создал Кен Бартелм.[3] Датумот на прикажување на филмот во Македонија бил на 18 септември 2014 г.[4]

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот ја следи приказната на Томас, тинејџер што таинствено се наоѓа во чуден лифт што води до Глејд, квадратен простор ограден со ѕидови во лавиринт. Во Глејд, Томас се среќава со околу 60 други тинејџери што себеси се нарекуваат Глејдерс. Предводени од Алби, првиот што пристигнал таму, сите тие страдаат од губење на помнењето, само потсетувајќи се на нивните имиња. Нивната главна цел е да избегаат од Лавиринтот што постојано се менува, кој го чуваат смртоносни чудовишта наречени „гривери“ што се појавуваат ноќе. Томас доживува чудни соништа и наидува на девојка што морничаво му кажува дека работите наскоро ќе се променат. Како што се зголемува напнатоста меѓу Глејдерс, Томас се соочува со опасност кога ќе биде нападнат од колега Глејдер заразен од убод од гривер. Решен да помогне, Томас им пркоси на правилата и влегува во Лавиринтот, на крајот победувајќи го гриверот и спасувајќи ги Алби и Минхо од опасност. Доаѓањето на Тереза, единствената девојка што се приклучува на групата, додава уште еден слој на таинственост кон нивната ситуација. Присуството на Тереза предизвикува признание кај Томас, навестувајќи ја подлабоката врска меѓу нив и покренува прашања за вистинската природа на нивната неволја и организацијата позната како W.C.K.D. зад сето тоа.

Додека Томас и Глејдерс продолжуваат да се движат низ предизвиците на Лавиринтот, тие прават значајно откритие: загадочен електронски уред со натписот W.C.K.D., сличен на залихите што ги доставува лифтот. Овој уред ги наведува да веруваат дека во нивната ситуација може да има повеќе отколку што изгледа. Со поддршка на Њут, Томас службено е именуван за тркач, задолжен да ги истражува сложените премини на Лавиринтот. Во меѓувреме, заемнодејството на Томас со Тереза, девојката од неговите соништа, ја продлабочува нивната врска бидејќи споделуваат слични спомени. Тереза му дава на Томас шишенца што содржат вакцини означени со гравирање „W.C.K.D.“, кое се покажува успешно во лекувањето на состојбата на Алби. Додека Томас и Минхо се впуштаат во Лавиринтот уште еднаш, тие откриваат можен излез, означен со сигналите на уредот. Нивното откритие предизвикува серија настани што завршуваат со смртоносен напад од страна на гриверите во Глејд. Среде нередот, Томас открива зачудувачки вистини за нивното минато, вклучувајќи го и нивното неволно учество во опитите спроведени од организацијата W.C.K.D. Откритијата на Томас водат до промена на моќта во Глејд, при што Гали се обидува да го врати управувањето правејќи ги Томас и Тереза жртвени јарци. Соочени со неволја, Томас ги поттикнува своите пријатели да се впуштат во смела мисија во Лавиринтот, решен да ги открие тајните на нивното затворање и да најде излез. Како што напнатоста расте и верноста се испитува, Глејдерс мораат да се соочат со нивните стравови и да се обединат против огромните предизвици што претстојат.

Томас и неговата група се борат со гриверите и го решаваат кодот до вратата, што излегува дека е низа за вклучување на сектори од Лавиринтот. Излегувајќи од Лавиринтот, тие откриваат лабораторија со тела на научници и видеопорака од Ава Пејџ, раководителка на посебни проекти за организацијата W.C.K.D., која вели дека планетата била уништена од зголемено сончево дејство, проследено со страшна вирусна епидемија што влијае на мозокот, наречена „Блесок“. Момчињата биле сместени во Глејд како дел од опитите за да се најде лек за вирусот. Пејџ вели дека насилното опкружување било неопходно за да се разбере како работи мозокот и што ги прави тинејџерите посебни. На крајот од видеото се гледаат вооружени луѓе што упаднале во лабораторијата. Пејџ навестува дека не сите луѓе ги делеле принципите на W.C.K.D., а потоа се застрелува со револвер. По завршувањето на видеото, вратите во лабораторијата се отвораат кон надвор. Додека тинејџерите се подготвуваат да заминат, го гледаат Гали, „искасан“ од гривер, со пиштол во раката. Тој вели дека нивното место е во Лавиринтот и ќе го убие Томас, но Минхо фрла копје и го удира Гали. Меѓутоа, тој сепак успева да пука во Томас, но Чак го покрива со градите. Додека Томас го оплакува својот застрелан пријател, прикриени и вооружени мажи истрчуваат од ходникот и ги одведуваат тинејџерите од лабораторијата. Од прозорецот на вртолетот го гледаат Лавиринтот, кој се наоѓа среде пустина. Подоцна, гледачот гледа дека нападот на лабораторијата бил наместен, Пејџ е всушност жива. Таа им соопштува на луѓето што седат на масата дека испитувањата во Лавиринтот биле успешни и сега започнува втората фаза. Всушност, изгледа дека преживеаните момци се однесени на дополнителни испитувања.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Дилан О'Брајен Томас
Каја Скоделарио Тереза
Ки Хонг Ли Минхо
Томас Броди-Сангстер Њут
Вил Полтер Гали
Патриша Кларксон Ава Пејџ
Амл Амен Алби
Блејк Купер Чак
Декстер Дарден Фрајпен
Крис Шефилд Бен
Џејкоб Латимор Џеф
Александер Флорес Винстон

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Maze Runner (2014)“. Box Office Mojo. September 19, 2014. Архивирано од изворникот July 26, 2019. Посетено на February 3, 2015.
  2. Bahr, Lindsey (September 18, 2014). „Box office preview: Maze Runner teens prepare to battle Liam Neeson“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот December 21, 2014. Посетено на September 24, 2014.
  3. „The Art of Ken Barthelmey — Illustrations & Concept Arts“. Архивирано од изворникот на 2013-06-19.
  4. „Лавиринт: невозможно бегство | Cineplexx MK“. www.cineplexx.mk. Посетено на 2024-02-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]