Крушчиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Крушчиќ
Крушчић
Село
Свети Стефан, Кралот на католичката црква.
Свети Стефан, Кралот на католичката црква.
Амблем на КрушчиќКрушчић
Амблем
КрушчиќКрушчић се наоѓа во Србија
Крушчиќ
Крушчић
Координати: 45°37′ СГШ 19°22′ ИГД / 
Country  Србија
Општина Кула
Население (2002)
 • Вкупно 2.353
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Крушчиќ е модерно село во општината Кула,во провинцијата Војводина, Србија. Населението во селото е етнички мешано и има 2.353 жители (според пописот во 2002).

Име[уреди | уреди извор]

Селото е именувано според националниот херој од Втората светска војна, Вукман Крушчиќ. Поранешното име на селото било Вепровац, од српскиот збор "вепар " (“Дива свиња“ на македонски).

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2002 година во селото живеат 2.353 жители со просечна старост од 40.5 години (38.4 просечна машка старост и 42.7 просечна женска старост). Има 773 домаќинства, а просечен број на жители по домаќинство е 3.4. Во селото живеат повеќе етнички групи меѓу кои најбројни се:

Културни манифестации[уреди | уреди извор]

Во Крушчиќ традиционално, секоја година кон крајот на пролетта се одржува Складиште Фест, фестивал кој нуди можност за промоција на младите бендови од регионот, но настапуваат и веќе афирмирани изведувачи. На Складиште Фест настапиле групи како: Визија, Atheist Rap, Neozbiljni pesimisti, Orest и други.