Крис Џенер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кристен Мери Џенер, порано Кардашијан е родена на 5 ноември 1955 година и е американска медиумска личност, социјална и деловна жена. Таа ја достигна славата глумејќи во реалити телевизиската серија Одржување чекор со Кардашиан (2007–2021). Успехот на нивното шоу ја натера таа и нејзиното семејство да глумат во повеќе спин-оф серии, вклучувајќи ги Кортни и Клои го земаат Мајами (2009), Кортни и Ким го земаат Њујорк (2011), Клои и Ламар (2011), Роб и Чина ( 2016) и Животот на Кајли (2017).

Таа дејствуваше како извршен продуцент за повеќето од реалните програми на нејзиното семејство. Во 2013 година беше домаќин на шестнеделно дневно разговор-шоу управувано од поп културата, наречено Крис. По одлуката на нејзиното семејство да се откаже од Е! во 2021 година, тие потоа продолжија да глумат во Кардашијан на Hulu од 2022 година.

Таа има четири деца од првиот брак со адвокатот Роберт Кардашијан: Кортни, Ким, Клое и Роберт, и две деца од вториот брак со телевизиската личност и пензионираниот медалист на Олимписките игри Брус Џенер: Кендал и Кајли.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Џенер е родена во Сан Диего, Калифорнија, на 5 ноември 1955 година. Таа е постара од двете деца родени на Мери Џо „М. Џ.“ Шенон, која поседувала продавница за детска облека и Роберт Тру „Боб“ Хаутон кој бил, инженер.[1][2][3] Кога имала седум години, М.Џ. и Боб се развеле , а таа и нејзината помлада сестра, Карен Кејси, биле одгледани од нивната мајка. М. Џ. на крајот повторно ќе се омажи за стопанственикот Хари Шенон (1926–2003), кој помогна да се подигнат Џенер и нејзината сестра. Со бракот на нејзината мајка со Хари, таа доби полубрат, Стивен „Стив“ Шенон.[4]

Три месеци откако се преселил во Окснард, Калифорнија, деловниот партнер на Шенон наводно заминал со целиот капитал на компанијата, па семејството се преселило назад во Сан Диего.[5] Во Сан Диего, Џенер работела во Шанон & Компанија, продавница за детска облека која и припаѓала на нејзината мајка.[6] Џенер го посетувала средното училиште Клермонт[7] и дипломирала во 1973 година.[8] Во 1975 година, кога Џенер имала 19 години, нејзиниот татко загинал во сообраќајна несреќа.[9]

Кариера[уреди | уреди извор]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Џенер се сретнала со Рајан Сикрест во 2007 година за да го продолжи реалното телевизиско шоу засновано на нејзиното семејство. Сикрест, кој имаше своја продуцентска куќа, решил да ја развие идејата, имајќи го популарното семејно шоу Озборнс.[10]

Ким Кардашијан и Џенер на МТВ филмски и ТВ награди за 2018 година

Шоуто на крајот било пуштено да се емитува на E! кабловската мрежа, со Џенер како извршен продуцент. Сериите се фокусирале на личниот и професионалниот живот на мешаните семејства Кардашијан-Џенер.[11]

Серијата била успешна за својата мрежа, E! , и резултирала со создавање на бројни спин-офови[12] вклучувајќи ги Кортни и Ким го земаат Мајами (2009), во кои Џенер имала повеќекратно гостување.[13] Џенер, исто така, била прикажана како повторлива актерска екипа во Кортни и Ким го земаат Њујорк, чија премиера била во јануари 2011 година. Исто така во 2011 година, Џенер се појави во шоуто на нејзината ќерка, Клои и Ламар кога дебитираше, а серијата се фокусирала на личниот живот и врската на Клои Кардашијан и нејзиниот тогашен сопруг Ламар Одам.[14] На 26 март 2014 година, Е! го објави спин-оф серијалот Одржување чекор со Кардашијан со наслов Кортни и Клое ги земаат Хемптонс . Хемптонс ги следи Кортни, Клое и Скот Дисик додека се преселуваат во Хемптонс, додека работат во продавницата во Њујорк Даш и отвораат поп-ап продавница.[15] Во 2017 година, најмладата ќерка на Џенер, Кајли, била претставена како централен член на актерската екипа за E! риалити спин-оф серија Животот на Кајли.[16][17][18]

Џенер била домаќин на дневното разговор-шоу, Крис, управувано од поп културата. Серијата ја започнала својата шестнеделна пробна летна серија на неколку станици во сопственост на Фокс на 15 јули 2013 година[19] Канје Вест, нејзиниот тогашен зет преку бракот со Ким, ја откри првата јавна фотографија од внуката на Џенер Норт Вест во шоуто.[20]

Во 2015 година, Џенер се појавила како повторлива актерска екипа во шест епизоди на E! реална серија Јас сум Кејт. Шоуто го следеше патувањето на родовата транзиција на нејзиниот поранешен сопруг Кејтлин Џенер (поранешен Брус).[21][22][23] Дури и по нивниот развод во 2015 година, тие продолжиле да глумат во Одржување чекор со Кардашијан заедно со нивните деца.

Во 2021 година, Џенер и нејзиното семејство објавиле дека нивното реално шоу, Одржување чекор со Кардашијан, ќе заврши по дваесет сезони и речиси 15 години емитување.[24][25][26] Последната (дваесетта) сезона била премиерно прикажана на 18 март 2021 година.[27][28]

Во април 2022 година, Џенер и нејзиното семејство се вратиле на телевизиските екрани со нивното сосема ново реално телевизиско шоу, насловено како Кардашијан, откако го напуштиле Е! Мрежа за приклучување на Хулу.[29][30][31] Во шоуто се појавиле Џенер, заедно со нејзините ќерки Кортни, Ким, Клои, Кендал и Кајли, а во него се појавувале и поранешните и сегашните партнери како Скот Дисик, Тревис Баркер, Тристан Томпсон и Кори Гембл, а Кање Вест гостувал.[32] Првата сезона била премиерно прикажана на 14 април 2022 година, а нејзините десет епизоди можеле да се емитуваат исклучиво на Дизни+.[33][34] Подоцна во 2022 година, било објавено дека шоуто ќе се врати за втора сезона. Подоцна и официјално обновено за трета сезона.

Бизнис[уреди | уреди извор]

Џенер води сопствена продукциска компанија, Џенер Комуникации, со седиште во Лос Анџелес. Од пред почетокот на Одржување чекор со Кардашијан, таа раководи со кариерата на нејзините ќерки Ким, Кортни, Клои, Кендал и Кајли. Таа, исто така, е вклучена во деловниот менаџмент на нејзините други ќерки и син. Таа беше вклучена во лансирањето и инструментална водечка сила на нивните успешни семејни брендови.

Џенер отворила детски бутик во 2004 година со нејзината најстара ќерка Кортни. Бутикот бил наречен „Смуч“ и бил отворен речиси шест години пред да се затвори во 2009 година.[11][35]

Во 2014 година, Џенер и нејзината најмлада ќерка Кајли основале компанија наречена Кајли Лип Китс (сега Кајли Козметика) и соработувале со компанија за малопродажба и развој на производи, кооснована од браќата и сестрите, Џон и Лора Нелсон.[36] Првиот производ на компанијата, течен кармин и лагер за усни, се појавил на пазарот на 30 ноември 2015 година.[37] Првите 15.000 комплети за усни биле произведени и финансирани од Кајли по цена од 250.000 долари од нејзината заработка од моделирање.[38] Компанијата била преименувана во Кајли Козметика во февруари 2016 година, а производството било зголемено на 500.000 комплети. До крајот на 2016 година, вкупниот приход на компанијата бил над 300 милиони долари. Во 9 мај 2018 година, Џенер и Кајли ја објавиле својата соработка наречена Крис колекција преку личниот Инстаграм на Кајли. Мини комплетот за усни во колекцијата Крис, кој вклучува осум мини течни кармини.[39][40]

Пишување[уреди | уреди извор]

Автобиографијата на Џенер, Крис Џенер... и сите нешта Кардашијан, била објавена во ноември 2011 година.[41] Подоцна напишала книга за готвење со наслов „Во кујната со Крис: колекција на омилените од семејството Кардашијан-Џенер“, која била објавена во октомври 2014 година.[42]

Јавна слика[уреди | уреди извор]

Џенер честопати била нарекувана како „матријарх“ на семејството.[43][44] Димитри Ерлих од списанието Интервју ја нарекол „матријарх на потомството Кардашијан-Џенер“ и „истакнат женски градител на поп-културен бренд на 21 век“.[45][46]

Џенер е претставена на насловните страници на бројни списанија за животниот стил и модата.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Бракови, врски и семејство[уреди | уреди извор]

Првиот брак на Џенер бил со адвокатот Роберт Кардашијан (кој подоцна станал надалеку познат по неговото рано правно застапување на О.Џ. Симпсон) на 8 јули 1978 година.[47][48] Тие имаат четири деца: ќерките Кортни, Ким, Клое и синот Роб. Тие се разведоа во март 1991 година, но останаа блиски пријатели до неговата смрт од рак на хранопроводникот во 2003 година

Во април 1991 година, еден месец по разводот со Кардашијан, Џенер се омажила за својот втор сопружник, олимпиецот Брус Џенер, кој јавно излегол како трансродова жена во 2015 година, земајќи го името Кејтлин.[49] Тие имаат две ќерки заедно: Кендал и Кајли; во својата автобиографија, Џенер објаснила дека на својата ќерка и го дала името Кендал Никол по покојната Никол Браун Симпсон. Со бракот со Брус, Џенер имала и четири посиноци: Берт, Касандра, Брендон и Броди .

Џенерови објавиле дека се разделуваат во октомври 2013 година,[50][51] и на 22 септември 2014 година, Крис поднела барање за развод, наведувајќи ги непомирливите разлики.[52] Разводот станал конечен на 23 март 2015 година, поради шестмесечен државен законски услов.[53]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Stated in Kris Jenner... and All Things Kardashian, 2011
 2. "Kris Jenner Explains Why Khloé Kardashian Named Her Baby True" Архивирано на 18 април 2018 г.. Elle. April 16, 2018. ("It turns out True has a lot of family history to it. 'FUN FACT,' Jenner wrote in all caps so you don't miss it. 'My Grandfather's name on my Dad's side was True Otis Houghton....my real Dad's name was Robert True Houghton...so I am so excited Khloe named her daughter True!!!'")
 3. "Khloe Kardashian's mom Kris Jenner reveals story behind baby name True" Архивирано на 18 април 2018 г.. Fox News. April 16, 2018.
 4. „Harry Shannon Obituary (2003) - San Diego, CA - San Diego Union-Tribune“. www.legacy.com (англиски). Архивирано од изворникот на May 3, 2021. Посетено на May 3, 2021.
 5. „Kris Jenner bio“. wetpaint.com. Архивирано од изворникот на August 16, 2011. Посетено на July 23, 2011.
 6. Mimi Lombardo (August 13, 2015). „Kris Jenner: The Empress of Power“. Haute Living. Архивирано од изворникот на November 30, 2020. Посетено на September 24, 2020.
 7. „Famous Clairemont High School Alumni“. January 6, 2015. Архивирано од изворникот на February 12, 2016. Посетено на February 16, 2016.
 8. „Kris Jenner“. Biography.com. Архивирано од изворникот на April 4, 2016. Посетено на April 5, 2016.
 9. „Kris Jenner's Sister Reveals How Their Twisted Childhood Created a Crazed Workaholic“. February 5, 2014. Архивирано од изворникот на September 11, 2022. Посетено на September 11, 2022.
 10. Brodesser-Akner, Taffy (May 8, 2015). „Where Would the Kardashians Be Without Kris Jenner?“. The New York Times. Архивирано од изворникот на January 21, 2021. Посетено на December 25, 2015.
 11. 11,0 11,1 Jenner, Kris (2011). Kris Jenner... and All Things Kardashian. New York: Gallery Books and Karen Hunter Publishing. стр. 257–260. ISBN 9781451646962.
 12. Ghahremani, Tanya (August 13, 2013). „The Worst People in Reality TV History“. Complex. Архивирано од изворникот на December 22, 2016. Посетено на December 22, 2016.
 13. Wagmeister, Elizabeth (2015-02-27). „Kendall & Kylie Jenner: 'Kardashians' Spinoff Series in Works (EXCLUSIVE)“. Variety (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 14. Nordyke, Kimberly (2011-01-05). „Official: E! Orders Reality Show Starring Khloe Kardashian, Lamar Odom“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 15. Goldberg, Lesley (2014-03-26). „E! Upfront Slate: More Kardashians, 'Rich Kids,' Lance Bass and 'Gucci' Miniseries“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 16. „Breaking News - 19-Year-Old Cosmetics Mogul and Social Media Powerhouse Kylie Jenner Set to Star and Executive Produce New E! Docuseries "Life of Kylie" | TheFutonCritic.com“. www.thefutoncritic.com. Посетено на 2023-06-22.
 17. „Kylie Jenner getting reality TV show called 'Life of Kylie'. Chicago Tribune. 2017-04-10. Посетено на 2023-06-22.
 18. Otterson, Joe (2017-04-10). „Kylie Jenner Spinoff Series 'Life of Kylie' Gets Greenlight at E!“. Variety (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 19. Andreeva, Nellie (April 18, 2013). „Kris Jenner's Syndicated Talk Show Gets Premiere Date, Executive Producer“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на June 20, 2013. Посетено на July 11, 2013.
 20. „Kris Jenner's show cancelled, even with ratings stunt unveiling of Kanye & Kim's baby“. New York Post. August 28, 2013. Архивирано од изворникот на September 6, 2013. Посетено на August 28, 2013.
 21. „Kris Jenner and Caitlyn Jenner Talk It Out -- and Snap a Selfie -- on 'I Am Cait' Season Finale | Entertainment Tonight“. www.etonline.com (англиски). 2015-09-13. Посетено на 2023-06-18.
 22. Празен навод (help)
 23. Bonner, Mehera (2015-09-07). „Caitlyn Jenner's Friends Are Kinda Team Kris on I Am Cait“. Us Weekly (англиски). Посетено на 2023-06-18.
 24. „Keeping Up with the Kardashians Ending After 20 Seasons: 'This Show Made Us Who We Are'. Peoplemag (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 25. Willen, Claudia. „Kim Kardashian explains the decision to end 'KUWTK': 'Sometimes we just need a break'. Insider (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 26. Bianca Rodriguez (2020-09-09). „End of an Era: 'Keeping Up With the Kardashians' Is Ending“. Marie Claire Magazine (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 27. „8 things we want to see on the final season of 'KUWTK'. EW.com (англиски). Архивирано од изворникот на April 17, 2022. Посетено на October 14, 2022.
 28. Petski, Denise (January 28, 2021). 'Keeping Up With The Kardashians' Gets Premiere Date For Final Season on E!“. Deadline (англиски). Архивирано од изворникот на November 25, 2021. Посетено на October 14, 2022.
 29. Owoseje, Toyin (2021-04-09). „Kim Kardashian reassures fans new show will launch when 'Keeping Up With The Kardashians' ends“. CNN (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 30. Copelton, Melissa (2022-02-08). „Kourtney Kardashian Teases Filming of Family's New Hulu Show in Sexy Photos“. Life & Style (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 31. Grebenyuk, Yana (2022-04-08). „Everything the Kardashians Have Said About Their Upcoming Hulu Show“. Us Weekly (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 32. „Everything We Know (So Far) About 'The Kardashians,' Hulu's Upcoming Series“. Vogue (англиски). 2022-03-08. Посетено на 2023-06-22.
 33. Del Rosario, Alexandra (February 7, 2022). „Hulu's 'The Kardashians' Gets Spring Premiere Date In Dramatic Teaser“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на February 7, 2022. Посетено на April 6, 2022.
 34. „The New Teaser For 'The Kardashians' Shows Kim Kardashian Asking Pete Davidson To Shower With Her“. The Inquisitr. 2022-07-13. Архивирано од изворникот на August 12, 2022. Посетено на 2022-08-12.
 35. Bustillo, Deena (January 12, 2009). „Smooch by Kardashians: Out of Business“. Zimbio. Архивирано од изворникот на April 13, 2016. Посетено на April 3, 2016.
 36. „Powering the Pout: The (Other) Woman Behind Kylie Cosmetics“. Shopify (англиски). 2017-05-11. Посетено на 2023-06-22.
 37. Staff, A. O. L. (2020-10-18). „Kylie Jenner's Kylie Cosmetics on way to becoming $1B brand“. wwd.com (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 38. Robehmed, Natalie. „How 20-Year-Old Kylie Jenner Built A $900 Million Fortune In Less Than 3 Years“. Forbes (англиски). Посетено на 2023-06-22.
 39. Rosenstein, Jenna (2020-04-15). „Kris Jenner Is Testing New KKW Beauty and Kylie Skin Products While Staying Home“. Harper's BAZAAR (англиски). Архивирано од изворникот на June 29, 2022. Посетено на 2022-04-17.
 40. „Kim Kardashian and Kris Jenner on What It's Like Launching a Fragrance During a Pandemic“. Allure (англиски). 2020-04-15. Архивирано од изворникот на April 17, 2022. Посетено на 2022-04-17.
 41. Празен навод (help)
 42. Hoffman, Lauren (October 22, 2014). „The 10 Most Wonderfully Absurd Moments in Kris Jenner's Cookbook“. Cosmopolitan. Архивирано од изворникот на February 20, 2016. Посетено на November 4, 2015.
 43. Ang, Katerina. „Kardashian family matriarch Kris Jenner reveals how the franchise grew into a 750 million follower behemoth“. MarketWatch (англиски). Архивирано од изворникот на October 29, 2020. Посетено на October 26, 2020.
 44. Morin, Natalie. „Kris Jenner, Matriarch Of Reality TV, Addresses The "KUWTK" Legacy Coming To An End“. www.refinery29.com (англиски). Архивирано од изворникот на October 29, 2020. Посетено на October 26, 2020.
 45. „Kris Jenner“. Interview Magazine (англиски). August 19, 2012. Архивирано од изворникот на October 31, 2020. Посетено на October 26, 2020.
 46. „Kris Jenner Is Frequently Compared to the Devil, And She Seems to Like It“. www.vice.com (англиски). March 29, 2019. Архивирано од изворникот на October 29, 2020. Посетено на October 26, 2020.
 47. Stated on The Tonight Show with Jay Leno, November 8, 2011
 48. „Kris Jenner and Robert Kardashian on June 27, 1984 and Robert Kardashian, Jr. on March 17, 1987“. Архивирано од изворникот на September 26, 2011.
 49. „Celebrity News Kris and Bruce Jenner confirm they separated a year ago“ (Online). Fox News Channel. Associated Press. October 8, 2013. Архивирано од изворникот на April 16, 2016. Посетено на September 23, 2014.
 50. Baker, Ken; Finn, Natalie (October 8, 2013). „Kris Jenner and Bruce Jenner are Separated, 'Much Happier' Living Apart“. E! Online. NBCUniversal. Архивирано од изворникот на October 8, 2013. Посетено на October 8, 2013.
 51. Takeda, Allison (October 8, 2013). „Kris Jenner, Bruce Jenner 23 Years of Marriage: 'I Will Always Love Him'. Архивирано од изворникот на November 7, 2020. Посетено на June 10, 2018.
 52. Esther Lee and Alli Rosenbloom (September 23, 2014). „Kris Jenner files for divorce from husband Bruce Jenner“. Today. Архивирано од изворникот на September 24, 2014. Посетено на September 23, 2014.
 53. Bacardi, Francesca (December 18, 2014). „Kris Jenner and Bruce Jenner's Divorce Finalized“. E! Online. NBCUniversal. Архивирано од изворникот на September 24, 2015. Посетено на January 29, 2015.