Кајли Џенер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајли Џенер

Кајли Џенер е родена на 10 август, 1997 година[1] е американска риалити телевизиска личност, модел, претприемач, и личност на друштвените медиуми. Таа глумеше во телевизиската серија E! која се одржува со фамилијата Кардашиан од 2007 година и е основач и сопственик на козметичката компанија Кајли Козметика.

Во 2012 година, таа соработувала со брендот за облека PacSun, заедно со нејзината сестра Кендал, и создаде линија на облека, "Кендал и Кајли". Во 2015 година, Џенер ја лансирала сопствената козметичка линија наречена Кајли усна колекции, која била преименувана во Кајли козметика следната година.[2] Таа, исто така, објави мобилна апликација која достигна број еден на iTunes App Store.[3]

Во 2014 и 2015 година,списанието Тајм  ги навеле сестрите Џенер на нивниот список на највлијателни тинејџери во светот, наведувајќи го своето значително влијание кај тинејџерите на друштвените медиуми.  [4][5] Почнувајќи од 2018, со над 100 милиони следбеници, таа е една од топ 10 најпрво следените луѓе на Инстаграм.[6] Во 2017 година, Џенер била ставена на списокот на  Форбс славна  100    со што стана најмладата личност на листата. Џенер глумела во нејзината серија , Животот на Кајли, која премиерно ја претставила на Е! на 6 август 2017 година.[7]

Според магазинот Форбс , нејзината нето вредност е 900 милиони долари.Ова главно му се припишува на нејзината 100% сопственост на  Кајли козметика.[8] Во изданието на Форбс тие предвидуваат дека Џенер ќе стане најмладиот самопроизведен милијардер некогаш,[9] меѓутоа други го оспоруваат означувањето "само-направено".[10]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Здружението Категорија Резултат Уп
2013
Teen Choice Awards Избор ТВ Реалноста Ѕвезда: Женски
(се дели со женската екипа на следење)
Победничка
[11]
2014
Избор ТВ Реалноста Ѕвезда: Женски
(се дели со женската екипа на следење)
Номинирана
[12]
До 2015
Избор Instagrammer Номинирана
[13]
Избор Selfie Приемател Номинирана

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Corriston, Michele (August 10, 2014). „Kylie Jenner Turns 17: How the Kardashians and Justin Bieber Wished Her Happy Birthday“. People (magazine). Time Inc. Посетено на October 20, 2014. The Keeping up with the Kardashians star turned 17 on Sunday [August 10, 2014]…
 2. „kylie-jenner-lip-kit-live-blog-all-the-updates-on-her-new-colors-and-when-shes-restocking“. Посетено на July 29, 2016.
 3. Jones, Tashara (September 24, 2015). „Kylie Jenner Lip Kit Live Blog: All the Updates on Her New Colors and When She's Restocking“. New York Post. Посетено на July 29, 2016.
 4. „The 25 Most Influential Teens of 2014“. Time. Time Inc. October 13, 2014. Посетено на June 18, 2015.
 5. „The 30 Most Influential Teens of 2015“. Time. Time Inc. Посетено на October 29, 2015.
 6. „Top 100 Instagram Users by Followers“.
 7. Malec, Brett (May 11, 2017). „Watch the First Look at Kylie Jenner's New E! Series Life of Kylie! on Life of Kylie“. E!. Посетено на September 13, 2017.
 8. Robehmed, Natalie. „How 20-Year-Old Kylie Jenner Built A $900 Million Fortune In Less Than 3 Years“. Forbes (англиски). Посетено на 2018-07-12.
 9. Delbyck, Cole (2018-07-11). „Kylie Jenner Covers Forbes As Next 'Youngest-Ever Self-Made Billionaire'. Huffington Post (англиски). Посетено на 2018-07-12.
 10. „The controversy over "Kylie Jenner, self-made billionaire," explained“. Vox. Посетено на 2018-07-24.
 11. „Complete list of Teen Choice 2013 Awards winners“. Los Angeles Times. Tribune Publishing. August 11, 2013. Посетено на October 24, 2015.
 12. Nordyke, Kimberly (August 10, 2014). „Teen Choice Awards: The Complete Winners List“. The Hollywood Reporter. Посетено на August 17, 2014.
 13. Johnson, Zach (July 8, 2015). „Teen Choice Awards 2015 Nominees: Wave 2 Revealed!“. E! Online. NBCUniversal. Посетено на July 10, 2015.