Кристијан Ајенга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристијан Ајенга
PLK Eyenga Stelmet.jpg
Ајенга во дресот на Желона Гура
Слободен агент
Крило / Бек
Лични информации
Роден на22 јуни 1989 (1989-06-22) (31 г.)
Киншаса, Заир
НационалностКонгоанец
Височина6 ст 7 ин (2.01 м)
Тежина210 lb (95 kg)
Информации за кариера
НБА драфт2009 / Круг: 1 / Избор: 30-ти вкупно
Одбран од Кливленд Кавалирс
Професионална кариера2006–сѐ уште
Историја на кариера
2006–2007Онатра Киншаса
2007–2010Хувентуд
2007–2009→Прат
2010–2012Кливленд Кавалирс
2010–2011→Лејкленд Меџик
2012→Кантон Чарџ
2011Хувентуд
2012Лос Анџелес Лејкерс
2012→Саутбеј Лејкерс
2012–2013Тексас Леџендс
2013Шанси Брејв Драгонс
2013Тексас Леџендс
2013–2014Желона Гура
2014–2015Варезе
2015–2016Динамо Сасари
2016Ауксилиум Торино
2016–2017Варезе
2017Уникаха
Значајни моменти од кариерата и награди
  • Италијански Ол-Стар МВП (2015)

Кристијан Ајенга (22 јуни 1989 во Киншаса) — конгоански професионален кошаркар кој своевремено настапувал за екипите на Кливленд Кавалирс и Лос Анџелес Лејкерс во НБА. Ајенга бил одбран како 30. избор ос страна на Кливленд на драфтот во 2009 година.[1] Во Кливленд останал една и пол сезона, а потоа бил разменет во екипата на Лос Анџелес Лејкерс.[2]

Во август 2012 Ајенга бил разменет во екипата на Орландо Меџик,[3] чие раководство го раскинало договорот со него. Имал краток престој во НБА развојната лига, по што преминал во кинеското кошаркарско првенство. Неговиот последен професионален ангажман бил во екипата на Уникаха од шпанското првенство во сезоната 2016–17.[4]

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три поени  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2010–11 Кливленд 44 18 21.5 .425 .275 .643 2.8 .8 .8 .6 6.9
2011–12 Кливленд 6 0 13.8 .158 .500 .333 2.0 .7 .5 .7 1.5
2011–12 ЛА Лејкерс 1 0 19.0 .500 .000 1.000 2.0 1.0 .0 1.0 8.0
Career 51 18 20.6 .411 .277 .611 2.7 .8 .7 .6 6.3

Разигрување[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2012 ЛА Лејкерс 3 0 3.0 .667 .000 .000 .7 .3 .3 .3 1.3
Просек 3 0 3.0 .667 .000 .000 .7 .3 .3 .3 1.3

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cavaliers Recall Eyenga from BayHawks
  2. „Lakers Acquire Ramon Sessions & Christian Eyenga“. NBA.com. 2012-03-15. Посетено на 2012-03-15.
  3. „Denton: Magic Trade Howard in Four-Team Blockbuster“. NBA.com. 2012-08-10. Посетено на 2012-08-10.
  4. Unicaja Malaga signs Christian Eyenga

Надворешни врски[уреди | уреди извор]