Кристина Раденковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кристина Раденковиќ (Нови Сад, 5 декември 1980) — српска глумица и ТВ водителка.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Кристина Раденковиќ е родена во Нови Сад , каде што израснала и живеела до крајот на студиите. Во детството, на барање на родителите кратко тренирала тенис, а се занимавала и со џез балет до 16 години.[2] По тоа, запишала гимназија, а потоа станала член на француската драмска секција, каде што започнала глумечка работилница кај Милан Плетан - Пленџе. Присуствоо во оваа секција значително влијаела на нејзината одлука за подоцна да се занимава со глума. На инсистирање на нејзината мајка, таа се запишала на Природно-математички факултет, а по првата година и Академија на уметности . Двата факултета успешно ги завршила.[3] По дипломирањето, таа се преселила во Белград во потрага на работа. Бидејќи таа била помеѓу четири избрани кандидати на натпреварот Европско лице  така била една од новинарите од Песни за Евровизија во 2008 година. Подоцна водела уште неколку емисии на Радио-телевизија на Србија, вклучувајќи и избор за Детска песна Евросонг. Конечно станала водителка на ТВ Загатка во 2012 година.[4]

Прва забележана телевизиска улога е достигната во серијата Она како љубов, во која ја глумеше Сашка. Исто така, во серијата Дојди поблиску ја глумеше професорката Миљана Цветиќ.[5]

Во врска е со правникот Никола Радојевиќ,[6] со кого има ќерка Тара, родена во март 2016 година,[7] и син Роган, роден во ноември 2019 година.[8][9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bošnjak-Draganović, Biljana (20 декември 2012). „Kristina Radenković, glumica i voditeljka - Fudbal je trauma iz mog detinjstva!“. ekapija.com. Посетено на 1 јуни 2020.
  2. „Kristina Radenković, voditeljka Slagalice - Biografija 2017, Visina, Težina, Instagram“. sveopoznatima.com. Посетено на 1 јуни 2020.
  3. „Kristina Radenković“. biografija.org. 19 јули 2017. Посетено на 1 јуни 2020.
  4. Дедић, М. (3 март 2012). „Кристина Раденковић - нова водитељка "Слагалице". Вечерње новости. Посетено на 1 јуни 2020.
  5. Грбић, Ј. (13 ноември 2012). „Шта возе познати: Кристина Раденковић“. Вечерње новости. Посетено на 1 јуни 2020.
  6. Đukić, Deana (6 септември 2014). „Kristina Radenković: Konačno sam shvatila šta mi je zaista potrebno u vezi“. hellomagazin.rs. Посетено на 1 јуни 2020.
  7. „PRE ČETIRI GODINE DOŽIVELA JE VELIKU TRAGEDIJU: Kristina Radenković iskreno o gubitku bliske osobe!“. Курир. 25 септември 2017. Посетено на 1 јуни 2020.
  8. Đukić, Deana (6 септември 2014). „Kristina Radenković: Konačno sam shvatila šta mi je zaista potrebno u vezi“. hellomagazin.rs. Посетено на 1 јуни 2020.
  9. „PRE ČETIRI GODINE DOŽIVELA JE VELIKU TRAGEDIJU: Kristina Radenković iskreno o gubitku bliske osobe!“. Курир. 25 септември 2017. Посетено на 1 јуни 2020.