Кралица (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Кралица
(The Queen)“
Сценарист Питер Морган
Настапуваат Хелен Мирен
Жанр драма , политика
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик англиски<

Кралица (англиски: The Queen) е американски филм од 2006 година, кој верно ги опишува настаните после смртта на Дијана Спенсер, принцезата од Велс. Филмот беше номиниран за 6 оскари, но освои само еден, Хелен Мирен за најдобра главна женска глумица.

Приказна[уреди | уреди извор]

После што кралицата Елизабета II, го прогласува Тони Блер за премиер на Велика Британија од Париз стигнува вест за смртта на Дијана Спенсер, бившата сопруга на принцот Чарлс. Голем дел од кралството сметаат дека нејзината смрт е она што сите кралски семејства го сакаа. На крајот, Кралицата дава изјава во која вели дека и е жал и ги става знамињата на половина копје. Разговорот помеѓу кралицата и Тони Блер го завршува филмот.