Коњсковола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Коњсковола (полски: Końskowola) е село во југозападна Полска, помеѓу Пулави и Љублин, блиску до Куров, на реката Куровка. Селото е центар на посебна комуна (гмина) во рамите на општината Пулави и Војводството Љублин. Населено е со 2.188 жители (податоци од 2004 година).

Име[уреди | уреди извор]

Końskowola би можело да се преведе како Коњска воља, но името доаѓа од Wola - тип на село, и името на сопственикот - Јан од Конин (полски:Jan z Konina, англиски: Jan Koniński). Името на селото за прв пат се спомнува уште во 1442 година.