Прејди на содржината

Пулавски Округ

Координати: 51°25′N 21°58′E / 51.417° СГШ; 21.967° ИГД / 51.417; 21.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пулавски Округ
Powiat puławski
округ
Знаме на Пулавски ОкругГрб на Пулавски Округ
Местоположба во Лублинското Војводство
Местоположба во Лублинското Војводство
Земја Полска
ВојводстваЛублинско
СедиштеПулави
Општини11
Површина
 • Вкупно933 км2 (360 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно116.829
 • Густина130/км2 (320/ми2)
 • Градскo57.654
 • Селско59.175
Рег. таб.LPU
Мреж. местоpulawy.powiat.pl

Пулавски Округ (полски: powiat puławski) — округ во Лублинското Војводство, источна Полска. Воспоставен е на 1 јануари 1999 г. согласно реформите донесени претходната година. Седиште и најголемо населено место е градот Пулави, сместен 46 км северозападно од Лублин. Други поголеми населени места во округот се гратчињата Наленчув (23 км југоисточно од Пулави) и Кажимјеж Долни (11 км јужно од Пулави).

Округот зафаќа површина од 933 км2. Во 2006 г. броел 116.829 жители, од кои 49.839 живееле во Пулави, 4.243 во Наленчув и 3.572 во Кажимјеж Долни. Останатите 59.175 жители .

Околни окрузи

[уреди | уреди извор]

Пулавскиот Округ се граничи со следниве окрузи: Ричкиот на север, Лубартувскиот и Лублинскиот на исток, Ополскиот на југ, Зволењскиот на запад и Коженичкиот на северозапад.

Управна поделба

[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на 11 општини, од кои една е градска, две се градско-селски и осум се селски. Тие се следниве;

Општина Вид Површина
(км2)
Население
(2011)[1]
Седиште
Пулави градска 50,5 49.793
Баранув селска 85,0 4.118 Баранув
Вонволница селска 62,2 4.863 Вонволница
Жижин селска 128,7 6.584 Жижин
Јановјец селска 79,0 3.673 Јановјец
Кажимјеж Долни градско-селска 72,5 6.977 Кажимјеж Долни
Коњсковола селска 89,6 9.048 Коњсковола
Курув селска 101,3 7.827 Курув
Маркушув селска 40,4 3.070 Маркушув
Наленчув градско-селска 62,9 9.328 Наленчув
Пулави селска 160,8 11.703 Пулави *
* седиштето не е дел од општината

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]