Курув

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Курув

Курув (полски: Kurów) е село во југоисточна Полска, сместено меѓу Пулави и Лублин, на реката Курувка. Тоа е главно место на одделна општина во Лублинското Војводство и има околу 2800 жители според пописот од 2005 година.

Координати: 51°24′N, 22°11′E