Костенец (град)

Координати: 42°18′36.78″N 23°51′29.11″E / 42.3102167° СГШ; 23.8580861° ИГД / 42.3102167; 23.8580861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Костенец
Костенец
град
Поглед на Костенец
Костенец is located in Бугарија
Костенец
Костенец
Местоположба на Костенец во Бугарија
Координати: 42°18′36.78″N 23°51′29.11″E / 42.3102167° СГШ; 23.8580861° ИГД / 42.3102167; 23.8580861
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
Управа
 • ГрадоначалникЈордан Ангелов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна302,101 км2 (116,642 ми2)
Надм. вис.&10000000000000494000000494 м
Население (2022)
 • Вкупно5,985
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+359 07142
Мреж. местоkostenetz.com

Костенец (бугарски: Костенец) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Костенец во Софиската Област. Има население околу 5.985 жители (2022).

Географија[уреди | уреди извор]

Костенец се наоѓа на околу 61 км југоисточно од Софија на железничкиот правец СофијаПловдивСвиленград. Во близина на Костенец се наоѓаат одморалиштето Боровец (28 км), градовите Долна Бања (8 км) и Ихтиман (17 км).

Се наоѓа во подножјето на планината Рила, во источниот дел на Костенецко-Долнобанската котлина. Климата е умерено-континентална

Историја[уреди | уреди извор]

Населувањето на денешниот град Костенец започнало во 1884 година со изградбата на пругата БеловоВакарел, која била прокарана на 6 км североисточно од селото Костенец. Со изградба на железничката станица била изградена фабрика за кибрит и хартија со која се забрзувало проширувањето на новата населба. Во 1964 година населбата на железничката станица била прогласена за град.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]