Боровец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Боровец

Бугарија Бугарија Бугарија

Површина ? 2
Административна поделба Софиска област
Надморска висина 1350 m
Веб-сајт bg.zonebulgaria.com
Координати: 42° 15′ С, 23° 36′ И

Samokov location in Bulgaria.png

Боровец (до 1950 Чам кориjа) e светски рекреативен скијачки центар во планината Рила, ситуиран на надморска височина од 1350 m, и наjстарo планиско одморалиште во Бугарија - постои од 1896 година, кога царот Фердинанд создава летна резиденциjа. На 73 km северно е Софија, на 83 km jугозападно е Благоевград, а на 125 jугоисточно е Пловдив. Располага со многу скијачки патеки и ски-лифтови. Наjвисоката точка на ски-центарот е Jастребец - 2369 m, откаде има излаз кон Мусала, највисокиот врв на Балканот.

The flag of Bulgaria Одморалишта во Бугариjа EU

Албена · Бањa · Балчик · Банско · Боровец · Варна · Велинград · Витоша · Дуни · Елените · Златни Песоци · Китен · Кранево · Несебар · Пампорово · Равда · Русалка · Сандански · Свети Влас · Свети Константин и Елена · Сончев Брег · Сончев ден · Царска Бањa · Царево