Космос-1076

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1076
Датум на лансирање 12 февруари 1979
Ракета-носач Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2001
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 96,1 минути
Апоапсида 586 км
Периапсида 567 км
Меѓународна ознака 1979-011A

Космос-1076 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 февруари 1979. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 586 km, а најмалото на 567 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]