Прејди на содржината

Космос-1076

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1076
Датум на лансирање 12 февруари 1979
Носечка ракета Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2001
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 96,1 минути
Апоапсида 586 км
Периапсида 567 км
Меѓународна ознака 1979-011A

Космос-1076 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 февруари 1979 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 586 км, а најмалото на 567.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]