Космос-1025

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1025
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 28 јуни 1978
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2007
Орбитален наклон 82,4 °
Орбитален период 97,0 минути
Апоапсида 630 км
Периапсида 604 км
Меѓународна ознака 1978-067A

Космос-1025 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 јуни 1978 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4375 килограми. Космос-1025 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 630 км, а најмалото на 604.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]