Корнел Давид

Од Википедија — слободната енциклопедија

Корнел Давид (унгарски: Kornél Dávid; 22 октомври 1971) е пензиониран унгарски професионален кошаркар . Тој е единствениот Унгарец кој играл во НБА .

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Давид израснал со тимот на Хонвед Будимпешта, јуниори, а дебитирал со Хонвед Будимпешта за време на сезоната 1987-88. Тој потпишал во 1988-89 од Малев Кометал и одиграл таму исто така во сезоната 1989-90. Во сезоната 1990-1991, се вратил во Будапешт Хонвде и играл таму до првенството 1993-1994. Во 1994 година, Албакопм ( Секешфехервар ) го рекрутирал Давид и беше негов тим до сезоната 1996-1997.

НБА кариера[уреди | уреди извор]

Давид потпишал со Чикаго Булс на 1 октомври 1997 година. Тој потоа поминал дел од сезоната 1997-98 со Рокфорт Лајтенинг во ЦБА, но бил отпуштен во декември 1997 година. Подоцна тој се вратил во Унгарија и потпишал до крајот на сезоната соАлбакопен Секешфехервор , освојувајќи го унгарското државно првенство 1997/98. Тој, исто така, поминал дел од следната сезона со Албакопен Секешфехервар .

На 21 јануари 1999 година, Давид потпишал како слободен агент од Чикаго Булс и поништен во јануари 2000 година. Неколку дена подоцна, тој потпишал на првиот од двата последователни 10-дневни договори со Кливленд Кавалиерс . Тој потоа се вратил во Унгарија во февруари и потпишал до крајот на сезоната со Албакопен Секешфехервар. Повторно Давид донел признанија со тоа што го предводел Албекомп Секешфехер во 2000 унгарскиот национален куп. Следно, Давид потпишал како слободен агент со Торонто Репторс на август 2000 година и потоа бил продаден на Детроит Пистонс во февруари 2001 година.

Давид играл 109 НБА-игри, почнувајќи од 11, во просек 5,0 бода и 2,8 скока по натпревар. Ретроспективен краток документарен филм за неговата кариера на НБА бил издаден во 2017 година.[1][2][3]

Пост-НБА кариера[уреди | уреди извор]

Тој се преселил во Франција за сезоната 2001-02, потпишал во ноември со Стразбур ИГ. Подоцна, Давид се преселил во Жалгирис во Литванија за сезоната 2002-03, и веднаш го освоил литванското државно првенство.

Отишол во Шпанија во 2003-04 сезона, носејќи го дресот број 18 за ТАУ Керамика . Давид ја одиграл одлучувачката улога во првиот натпревар во кој неговиот тим бил во последните четири. Тој имал просек од 10,3 бода и 4,2 скока во регуларната сезона, но неговиот број се искачи на 14,5 бода и 5,3 скока во Топ 16, помагајќи му на Тау да стигне до плејофот.

Во декември 2012 година, Давид Корнел станал претседател на унгарскиот клуб Алба Фехервар .

Лично[уреди | уреди извор]

Тој е во брак со ракометар Фрузина Азари . Нивниот син, Барнаба Далтон е роден во јули 2017 година. Грешка во наводот: Отворачката ознака <ref> не е добро срочена или има погрешно име.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Легенда
   GP Мечеви одиграни    Г.С.   Започнати игри   MPG   Минути по натпревар
  FG%   Процент на полето-цел   3P%   Процент на 3 бода успешни   FT%   Процент на слободно фрлање
  RPG   Успешни скокови по натпревар   APG   Асистенции по натпревар   SPG   Украдени топки по игра
  БПГ   Блокови по игра   PPG   Бодови по натпревар   PIR   Рејтинг на индекси на изведба
  Задебелен   Врв на кариера

Евролига[уреди | уреди извор]

Година Тим GP Г.С. MPG FG% 3P% FT% RPG APG SPG БПГ PPG PIR
2002-03 Жалгирис 13 13 33.0 .532 .1000 .793 8.2 1.1 .9 .8 16.9 21.8
2003-04 ТАУ

Керамика

20 17 28.1 .526 333 .773 5.3 1.8 1.1 .5 12.2 13.2
2004-05 ТАУ

Керамика

23 15 26.1 .530 .500 888 4.9 1.0 .8 .5 10.9 12.7
2005-06 ТАУ
Керамика
25 13 21.1 .509 .200 .853 4.8 .5 1.0 .5 9.1 10.3

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Features - NBA.com“.
  2. https://index.hu/mindekozben/poszt/2017/11/22/ingyen_nezheto_a_david_kornelrol_szolo_zsenialis_magyar_dokumentumfilm/
  3. „fmc.hu - Ingyen megnézhető a Dávid Kornélról készült film az NBA honlapján“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]