Консепсионска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала на Пресветото Зачнување
Catedral de la Santísima Concepción
Основни податоци
МестоКонсепсион, Чиле.
ПрипадностРимокатоличка црква

Координати: 36°49′S, 73°3′W Консепсионската катедрала, поточно: „Катедрала на Пресветото Зачнување“ (шпански: Catedral de la Santísima Concepción) е катедрала на градот Консепсион, Чиле. Почнала да се гради во 1940 г., а завршила во 1964 г. Во целина, катедралата е во стил на неороманескна. Објектот е висок 22 метри. Ова е едно од најважните храмови на Чиле.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]