Консепсион (Чиле)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 36°46′S, 73°3′W Консепсион (шпански: Concepción) е вториот град по важност на Чиле со 889.725 жители (2002 попис)[1][2].

Историја[уреди | уреди извор]

Консепсион е основана на 1550 од страна на Шпанецот освојувач Педро де Валдивиа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ida Stevenson Weldon Vernon (1969) Pedro de Valdivia, Conquistador of Chile, Greenwood Press
  2. John Milton Nickles, Marie Siegrist (1965) Bibliography and Index of Geology Exclusive of North America, Geological Society of America, v.28

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни-врски[уреди | уреди извор]