Консепсионска архиепископија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Седиштето на Консепсионската архиепископија

Консепсионската архиепископија (лат. Archidiœcesis Sanctissimae Conceptionis) (шп. Arquidiócesis de la Santísima Concepción) е архиепископија во Чиле и ги покрива покраините Консепсион и Биобио. Се карактеризира со нејзината положба како епископија на дијаспората. Седиште на архиепископот е во Катедралата на Пресветото Зачнување (Консепсионска катедрала) во градот Консепсион.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]