Конопларче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конопларче
Мажјак во сезона на парење, Англија
Женка во Шкотска
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Ѕвингалки
Род: Carduelis
Вид: Конопларче
Научен назив
Carduelis cannabina
(Linnaeus, 1758)

Конопларчето (науч. Carduelis cannabina) е мала врапчевидна птица од семејството на ѕвингалките (Fringillidae). Се размножува низ Европа, западна Азија и северна Африка. Ја има и во Македонија. Делумно е постојан жител, но многу птици од северот и истокот се селат на југ од опсегот или на крајбрежјата. Нејзиното научно име, како и македонското, се однесуваат на конопот, поточно на семето од лен, кое го фаворизира.

Опис[уреди | уреди извор]

Конопларчето е тенка птица со долга опашка. Во должина е околу 13 см, има распон на крилјата околу 25 и тежи 21 грам. Горните делови се кафеави, грлото валканобела боја, клунот сив. Карактеристични кај мажјакот во сезоната на парење се црвената дамка на круната и црвените гради. Женките и младенчињата немаат црвена боја, нивните долни делови се белкави, а градите се избраздени со линии, кремавопортокалови. Главата им е сивокафеава.

Поведение[уреди | уреди извор]

Carduelis cannabina cannabina - јајца

Живеалиштето на конопларчето се отворените пространства, пустарите со ниски грмушки за гнездење. Се среќава и во парковите и градините, а понекогаш и близу до човекот од кој не се плаши. Гнездото го прави во ниските грмушки и несе 4-7 јајца.

Овој вид вон сезоаната на парење формира големи јата, понекогаш и со други видови.

Песната на конопларчето е пријатно брзо чрчорење, помешано со разни мелодии.

Се храни на земја или ниско во грмушките, претежно со семиња, со кои ги храни и младенчињата. Сака мали и средни семиња, мешунки и понекогаш јаде скакулци.

Подвидови[уреди | уреди извор]

Има неколку подвидови:

  1. Carduelis cannabina bella
  2. Carduelis cannabina autochthona
  3. Carduelis cannabina guentheri
  4. Carduelis cannabina cannabina
  5. Carduelis cannabina harterti
  6. Carduelis cannabina meadewaldoi
  7. Carduelis cannabina mediterranea

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Carduelis cannabina. IUCN Red List. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 16 July 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]